Intel Core Ultra “Meteor Lake” İşlemcilerin Çıkış Tarihi Duyuruldu

Intel tarafından Intel Innovation 2023 geliştirici konferansı sırasında yapay zeka tabanlı sinirsel işlem birimi (NPU) içeren ilk Core Ultra işlemcileri için çıkış tarihi duyuruldu. İşlemciler resmi olarak 14 Aralık tarihinde piyasaya sürülecek.

Intel daha önce işlemcilerinin yeni Core ve Core Ultra markasıyla yeniden markalaştıracağını ve bu süreçte “i” markasını terk edeceğini açıklamıştı. Şirket, bir basın bülteninde geçmişte “Meteor Lake” kod adıyla tanımlanan bu çipler hakkında daha fazla ayrıntı sunmayı da ihmal etmedi.

Intel şunları söyledi: “Core Ultra, ilk kez bir NPU’yu istemci silikonuna entegre ediyor. NPU, düşük güç ve yüksek kaliteyi mümkün kılmak ve tamamen yeni bilgisayar deneyimleri sağlamak için tasarlanmıştır. Daha yüksek kalite veya verimlilik gerektiren CPU’dan taşınan iş yükleri veya verimli istemci bilgi işlem eksikliği nedeniyle genellikle bulutta çalışacak iş yükleri için idealdir.”

Core Ultra yongaları aynı zamanda “medyaya entegre edilmiş yapay zeka, 3D uygulamalar ve işleme hattı için ideal performans paralelliği ve verimine” sahip entegre bir Intel Arc GPU’yu da içerecek. Intel, Core Ultra çipinin Foveros paketleme teknolojisini kullanan ilk çip olduğunun altını çiziyor.

Intel 5. nesil Xeon işlemciler İçin de Hazırlanıyor

Intel ayrıca 14 Aralık’ta yeni 5. nesil Xeon işlemcileri piyasaya sürmeyi planladığını da duyurdu. Şirket, yeni veri merkezi işlemcilerinin önceki modellere göre daha iyi performans ve daha hızlı bellek sunacağını, yine de aynı miktarda enerji kullanacağını söyledi.

Şirket ayrıca Intel Developer Cloud’un genel kullanıma sunulduğunu da duyurdu. Intel Developer Cloud geliştiricilerin üst düzey bilgi işlem uygulamalarını ve yapay zeka hizmetlerini test etmesine yardımcı olacak.

Ek olarak Intel, şu anda 2024’ün sonlarında veya 2025’in başlarında piyasaya sürülmesi planlanan Lunar Lake işlemcilerinin yapay zeka tanıtımını da kısaca gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x