Ölü sayısının 6 bini bulduğu Libya’da eğitime 10 gün ara 

10 Eylül’de Libya’nın doğusunu etkisi altına alan “Daniel” fırtınası sebebiyle sel felaketiyle karşı karşıya kalan Derne kentinde yaşanan felaketin etkileri görülmeye devam ediyor. Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından yapılan açıklamada sel felaketinde 6 bin kişinin öldüğü binlerce kişinin de kayıp olduğunu bildirilmişti.

ÇÖKEN BARAJLAR İÇİN ACİL SORUŞTURMA EMRİ
Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, “Daniel” fırtınası sırasında Derne’deki El-Bilad ve Bumansur barajlarının çökmesiyle ilgili “acil soruşturma” açılmasını emretti. Dibeybe, X sosyal medya hesabından, “Başsavcı’ya Derne’deki iki barajın çökmesine ilişkin acil soruşturma başlatılması ve ilgili kurumlara soruşturmayla ilgili tam bir işbirliği içinde olmaları talimatını verdim” açıklamasını yaptı. 1986 yılında yapılan barajlardan o dönemde su sızıntısı nedeniyle yine sel felaketi meydana geldiği ve insanların zarar gördüğü belirtildi.

EĞİTİME 10 GÜN ARA
Öte yandan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid ed-Dibeybe, yaşanan sel felaketi sebebiyle ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitime 10 gün ara verildiğini duyurdu. Eğitim Bakanlığına söz konusu bölgelerdeki öğrencilerin eğitime yeniden geri dönmeleri için plan hazırlamaları talimatı verdiğini belirten Dibeybe, ayrıca eğitim için geçici merkezler oluşturulacağını kaydetti. Dibeybe, daha önceki açıklamasında selden dolayı evlerinden ayrılanların kalmaları için 700 yataklı bir geminin Derne sahiline yönlendirildiğini duyurmuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x